jom_kippur_tvPierwszy tydzień nowego roku upływa w religii żydowskiej pod znakiem przygotowań do wielkiego święta Jom Kippur (יוֹם כִּפּוּר). Czyny, grzechy i przeznaczenie człowieka, spisane przez Boga w Rosz HaSzana, są dzisiaj ostatecznie oceniane, stąd przez cały tydzień trwają z mniejszym bądź większym nasileniem modły i nabożeństwa pokutne, które swoją kulminację osiągają właśnie w Jom Kippur. Pobożni Żydzi wyznają swoje grzechy, proszą o przebaczenie bliskich i Boga i zdają się na Jego miłosierdzie. W samo święto (a więc od zachodu słońca dnia poprzedzającego) większość ludzi poza czasem wspólnych modlitw pozostaje w domach; obowiązuje całodzienny post od jedzenia i picia, pracy, mycia się(!) i… innych rzeczy też.

Zgodnie z anegdotą opowiedzianą w niedzielę przez proboszcza parafii katolickiej w Jaffie (z pochodzenia Żyda), kiedy jeden Żydów zapomniał w Jom Kippur zamknąć domu przed wyjściem do synagogi i poszedł do rabina zapytać, czy może wrócić, żeby przekręcić klucz w drzwiach, otrzymał następującą odpowiedź: „Ty się nie martw, tobie się nic nie stanie. Dzisiaj wszyscy złodzieje też są w synagodze.”

jom_kippur_ulica1Faktycznie, nawet ci, których związki z religią są w najlepszym razie bardzo luźne, zachowują tradycję święta – podobnie, jak u nas bywa to na przykład z popielcem. Liczebność wiernych w synagogach zwiększa się podobno ponad trzykrotnie. Na parę godzin przed rozpoczęciem Jom Kippur – a więc w poprzedni dzień przed zachodem słońca – cały kraj powoli zamiera i przygotowuje się do absolutnego wyłączenia…

Zamykane są absolutnie wszystkie sklepy czy punkty usługowe, całkowicie wyłączone są radio i telewizja. Nie działa komunikacja miejska, nie korzysta się z samochodów, nie latają samoloty, nie jeżdżą pociągi. Ulice miasta opanowują dzieci jeżdżące na rowerach i bawiące się na środku kilkupasmowych tras szybkiego ruchu.

Ośmielone psy i koty wychodzą na ulice, ptaki ćwierkają w miejscach, gdzie normalnie płoszyły je przejeżdżające samochody. Zamiast szumu silników słychać tylko szum morza lub klimatyzatorów. Na plaży wylegują się w większości turyści, a język hebrajski ustępuje z pozycji dominującego.

Ci zupełnie niewierzący na dwa dni wcześniej praktycznie opróżniają wypożyczalnie DVD ze wszystkich dostępnych filmów albo wyjeżdżają do Ejlatu lub za granicę. Niektórzy w ramach przygotowań do święta odszykowują rowery i wybierają się na wycieczki. Tak czy inaczej, dzień ten wpływa na wszystkich.

A u nas większa część Triduum to normalne dni robocze…

jom_kippur_ulica2